Kapela Ludowa „Siemiechowianie” rozpoczęła swoją działalność w 1997 roku. Pomysł jej założenia zrodził się wśród kilku muzyków grających w Orkiestrze Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemiechowie. Często zostawali oni po próbach orkiestry i chętnie grywali krakowiaki, poleczki, oberki, marsze weselne, walczyki i inne melodie zasłyszane w regionie, od swoich ojców i dziadków. Powstanie kapeli miało ocalić bogatą twórczość ludową od całkowitego zapomnienia. Pomysł ten bardzo przypadł do gustu miejscowym włodarzom. Wkrótce, dzięki pomocy okazanej przez wójta Bogdana Stasza, zakupiono kontrabas – bardzo charakterystyczny instrument dla kapel ludowych. Niebawem do składu zespołu złożonego z muzyków orkiestry dętej dołączył pan Władysław Niemiec – skrzypek ludowy. Pierwszy skład Kapeli Ludowej „Siemiechowianie” przedstawiał się następująco:                                   Zenon Pajor – trąbka,

Janusz Wojtanowicz – klarnet,

Władysław Niemiec – I skrzypce,

Mateusz Wielgus – II skrzypce,

Józef Wielgus – kontrabas,

Eugeniusz Malik – akordeon (pełnił on wówczas również rolę kierownika kapeli).

W 2000 roku do muzyków dołączyła Kobieca Grupa Śpiewacza „Siemiechowianki”. Od tej pory występy Kapeli Ludowej „Siemiechowianie” cieszą się popularnością i uznaniem. Zespół koncertuje nie tylko na terenie gminy uświetniając uroczystości państwowe, kościelne, strażackie, dożynki i lokalne imprezy rozrywkowe, ale także poza nią. Kapela muzykowała już w wielu zakątkach Polski. z bardziej znanych miejsc wymienić należy: Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,  szczyt Kasprowego Wierchu, Kościół Matki Bożej na Jamnej u o. Jana Góry, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Wkład zespołu w upowszechnianie bogatej kultury ludowej został dostrzeżony i nagrodzony na wielu przeglądach, festiwalach i konkursach. Kapela ma także na swoim koncie udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych w Krynicy oraz w Wiśle. Od roku 2006 kolęduje podczas spotkań opłatkowych Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych w Tarnowie, które odbywają się z udziałem biskupa tarnowskiego, a w roku 2013 także w czasie opłatkowego spotkania Wojewódzkiego Zarządu OSP w Krakowie z kardynałem Stanisławem Dziwiszem.

Niedługo po rozpoczęciu działalności u boku siemiechowskich muzyków  występował również Młodzieżowy Zespół Taneczny prowadzony przez choreograf Genowefę Żmudę, który po długiej  przerwie przeżywa obecnie swą drugą młodość, a wręcz okres dziecięcy, bowiem od roku 2012 przy Kapeli Ludowej  „Siemiechowianie” działa  Dziecięcy Zespół Taneczny prowadzony przez choreografa Janusza Cierlika.

Jako że muzykowanie i śpiew dodaje skrzydeł i podnosi na duchu, członkowie Kapeli Ludowej „Siemiechowianie” z zamiłowaniem grają i śpiewają radując serca tym, którzy chętnie słuchają melodii wykonywanych na ludową nutę.

„Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”

Goethe